Ukrywanie plików w obrazach JPEG
Dzięki wykorzystaniu specyficznych właściwości archiwów RAR oraz obrazów zapisanych w formacie JPEG, możliwe jest ukrywanie dowolnych plików w popularnych jpegach. Nie chodzi tu bynajmniej o skomplikowane algorytmy, umożliwiające zakodowanie danych w poszczególnych pikselach obrazu, a o prostą metodę, do zastosowania której niezbędny będzie jedynie WinRAR. oraz system Windows 2000, XP lub nowszy.
- Przygotowujemy dowolny obraz w formacie jpg, w którym to ukryjemy pliki. Na potrzeby tej demonstracji wykorzystam zdjęcie mojego kotka (w sensie kotka siostry;) – zapisanego w pliku kicata.jpg.
- Tworzymy za pomocą programu WinRAR archiwum, na przykład plik tajne.rar, w którym możemy umieścić dowolne pliki – tekstowe, zdjęcia, czy nawet krótkie filmy. Tym razem umieścimy plik tajne.txt z krótką wiadomością oraz ikonkę programu DzieńDobry! – dd.ico.
- Następnie, aby ułatwić sobie dalszą pracę, kopiujemy pliki kicata.jpg oraz tajne.rar do jednego folderu. W naszym przypadku będzie to “c:\sekret“.
- Uruchamiamy interpreter linii poleceń: menu “Start” -> “Uruchom…” – wpisujemy “cmd” i potwierdzamy enterem.
- W linii poleceń przechodzimy za pomocą funkcji “cd” do folderu, w którym zgromadziliśmy pliki. W naszym przypadku będzie to polecenie:
“cd c:\sekret“. - Poleceniem “copy” kopiujemy binarnie zawartość plików kicata.jpg oraz tajne.rar do pliku docelowego:
“copy /B kicata.jpg + tajne.rar wynik.jpg” - W wyniku powyższej operacji powstanie plik wynik.jpg. Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, plik ten można otworzyć w ulubionym programie graficznym lub też przeglądarce internetowej – ukaże się nie wzbudzające podejrzeń zdjęcie. Jeżeli jednak otworzymy ten sam plik w programie WinRAR, powinniśmy uzyskać dostęp do ukrytych plików.
Poniżej znajduje się plik wynik.jpg, który utworzyłem ramach pisania niniejszego artykułu. Można go sobie zapisać na dysku i sprobować “wydobyć” ukryte w nim pliki.
To oczywiście dość proste zastosowanie tej sztuczki – zachęcam do zabawy i własnych eksperymentów. Dla przykładu, można dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo ukrytych danych, zabezpieczając archiwum RAR hasłem.
Pomysłowe :) wstawiam na strone takie jpg ktos sobei zapsiuje otwiera w winrar i widzi pliki :) hmmmm :) tajniactwo :)
Fajne fajne :)
Zaraz sprawdze czy pliki zabezpieczone hasłem też zadziałają :)
Niezłe nie wpadłbym na taki trick :D
Bajer!!
Dobree ;) Jakoś nie słyszałem o tym wcześniej. BTW – WinRar nie jest potrzebny – pakowałem do .rar starym poczciwym RAR’em (w TotalCommanderze) i też działa.
A tak poza tym – ciekawy blog ;) Jakoś wcześniej na niego nie trafiłem. Leci do RSSReadera ;) Pozdrawiam
Ciekawe :) Ale jak zrobić żeby plik otworzył się sam, przy otwarciu fotki ; )
Hm… mam takie głupie pytanie
Czy ktoś może w ten sposób podrzucić wirusa umieszczonego “pod” fotką na internecie? tak że tylko przy oglądnięciu zdiecia nasz komputer sie infekuje?
@Barwuś
Spokojnie, nawet przy otworzeniu zdjęcia z ukrytym wirusem w przeglądarce lub w programie graficznym niczym nie grozi. Oczywiście jeżeli ktoś otworzy taki plik graficzny w programie do obsługi archiwów RAR, można wyobrazić sobie sytuację, że przypadkiem dwukrotnie kliknie uruchamiając wirusa:)
Tak czy inaczej dla użytkowników nie niesie to żadnego specjalnego zagrożenia.
fazowe nigdy czegoś takiego nie widziałem jak zrobiłem format rar to niestety nie działało
zarąbista sztoczka kumple się zdziwią jak im to pokarze
Cos mi nie wychodzi, rar twierdzi ze archium nie istnieje lub jest uszkodzone. Pomocy
jak mniemam da sie zrobić to z roznymi rodzajami plików o roznych rozszerzeniach, a czy mozna ukryc kilka plików ??
Tez mi nowosc. Ale widze ze robi wrazenie, najwyrazniej mlodsze pokolenie uzytkownikow komputera odkrywa na nowo stare sztuczki.
Milo ze kogos to wogole interesuje :)
Pod linuksem też można bezproblemowo rozpakować archiwum, wystarczy zmienić rozszerzenie pliku na rar i gotowe :)
Mi się od razu zapisuje w formacie bmp. a nie w jpg.
ale jak pakuję do WinRARa no to mam tylko plik “wynik”
Pomocy!
po operacjii cd c:\sekret jak przejsc na nastepna linijke?? prosze o pomoc
Zajebioza, czego to się człowiek nie dowie :) Niby stare, ale żyjemy w czasach, w których przytłoczeni jesteśmy ogromem informacji do nas docierającej, nie da sie uniknąć zagubienia gdzieś ciekawych treści…
Trackback: Anonymous
prosze o odpowiedz
@Krzysiek:
Tak jak jest opisane:) Przy założeniu, że do”c:\sekret“ skopiowałeś wcześniej pliki kicata.jpg oraz tajne.rar, wpisujesz w linii poleceń:
“copy /B kicata.jpg + tajne.rar wynik.jpg” (bez ” oczywiście)
Prościej jest to zrobić w totalcommanderze
robimy to tak Np
pakujemy rarem grę saper, potem :
Kot.jpg zmieniamy na kot.01
saper.rar zmieniamy na kot.02
zaznaczamy plik kot.01 i opcje scalaj i gotowe
gdy klikamy to mamy obrazek, jak wgramy go do win rara to będzie ukryty plik
Stegano: na jakim linuxie Tobie to działa, bo mi na mandrivie 2k7 nie chce pójść nawet po zmianie rozszerzenia :/
E no istne cudo ale żadna rewelacja Takie rzeczy to nawet najstarsi górale wiedzą ;)
:) System bardzo fajny. Bardzo upraszczający jego wykorzystanie, jednakowoż nowością nie jest. Wiele informacji na ten temat jest w sieci i kilka programikow robiacych to za nas jest tez dostępnych. Co więcej po spełnieniu kilku warunkow (nie takich prostych jak w wyzej wymienionym przykladzie) ukryć można dowolne pliki w grafice. Dla ciekawych polecam książkę “Vademecum hakera. Edycja plików binarnych”. Bynajmniej nie mam zamiaru krytykowac nikogo i niczego, Blog (mimo iz nie lubie blogow) sledze w miare mozliwosci regularnie.
p.s. Co do wzmianki w waszych wypowiedziach o mozliwosci przeslania w grafice czegos zlosliwego. Otoz mimo iz wiele osob napisalo ze tak sie nie da to wieżcie że się da:) Powstalo nawet kilka wirusów rozpowszechnianych właśnie w tak banalny sposob jak umieszczenie grafiki na stronie www. PLik trzeba bylo ściągnąć na dysk i pooglądać w jednym z graficznych programów. Wykorzystywało to oczywiście dziury tego programu. W pewnym okresie nawet w pliku txt znaleziono wirusa (sprytny sposob). Poza tym zalecam ostroznosc, bo tak naprawde to nawet specjalista nie wiem z jakimi danymi ma do czynienia dopoki nie przepusci ich przez jakis specjalistyczny program a zawsze można zrobic cos zlośliwego co z pozoru bedzie wyglądalo i zachowywalo się jak niepozorne zdjęcie kotka ;p
Pozdrawiam. jonder
Poco sie bawic- Hide In Picture (freeware)
w każdym pliku który ma możliwość zapisu archiwalnego możemy ten sam proces powtórzyć, wiec prosił bym o zmiane tematu i uogulnienie wątku.
a jak zrobic zeby odwrotnie bylo
mam juz gotowy plik .jpg z plikiem txt
i chce teraz odwrotnie wykonac operacje
czyli z jpg-a wyrzucic txt
hehe tym mozna wyciac komus niezly numer :) napisac plik .BAT ktory robi autostart po otwarciu fotki i np wydac mu polecenie restartu explorer.exe :D nie zly numer i niekomu nie szkodzi :P
mam pytanie czy da sie tak zrobic zeby jak sie otwiera zdjecie np z tym kotem to czy da sie ukryc plik.exe i zeby sie on sam odpalal????
Witam
Czy da się zrobić aby po otwarciu zdjęcia otwierało się, również archiwum RAR?
Dokladam sie do pytania Matiego. :]
A ja mam pytanie – jak taki plik rozpakować/wylistować z konsoli, tzn. z jakimi opcjami to WinRARa?
Dokładam się do pytania. Zauważyłem, że kolejność w dodawaniu musi być odpowiednia tzn, najpierw obrazek potem reszta
Mati, bordi. takie cos sluzy glownie do wgrywania niechcianego oprogramowania czy po prostu wirusow na dany PC.
poszukajcie o bindowaniu plikow. choc i tak wiekszosc obecnych antyvirow pliki zbindowane rozpoznaje i robi co trzeba.
Bardzo mi się podoba tylko kto zna wiecej poleceń.
ukryłem jpg w jpg i nie wiem jak to wyciognoć.
Pingback: Ukryj dane w obrazku JPG « Nowy Subiektyw
Niezła sztuczka. Używam komputera od wielu lat, ale wcześniej nie wiedziałem że można zrobić coś takiego. Nie należy przesadzać z wielkością wklejonego pliku, bo to może być zastanawiające: np. mały obrazek a zajmuje dużo miejsca. Ale ogólnie pomysł ciekawy.
Pingback: Ukrywanie plików w obrazach JPEG | cacher.pl
Jest możliwość hurtowego dodawania ukrytych plików do wielu zdjęć jpg?
a jak to odkrecic
Z tego co zauważyłem coś takiego dość często wykorzystuje się w WordPressie, ukrywa się pliki uniemożliwiające usunięcie stopki.
To dopiszę coś dla zainteresowanych tematem – sprawdzenie czy plik posiada dodatkowe dane). Najprościej, dla pojedynczych plików, można użyć np. aplikacji TrID. Program jest w wersji zarówno online i offline. Analizuje nie tylko nagłówki, ale też [głównie] zawartość. Przy terabajtach do sprawdzenia warto zawęzić wybór plików do dalszej analizy. Najprostszą metodą będzie porównanie oczekiwanego rozmiaru do rzeczywistego. Przykładowo jeśli plik JPEG ma 1000×1000 px, a zajmuje 3 MB, to warto go zanalizować. Można podejść też do tego statystycznie. Odchylenia od przewidzianych norm czy też przez badanie lokalnych plików i analizowanie ekstremów.
Sama metoda jest bardzo niebezpieczna i proszę pamiętać, że to sposób na ukrycie czegoś przed osobami, których możliwości techniczne znamy :) Jeśli ktoś chce chować pliki np. przed policją lub nieznajomymi, to pierwsze lepsze narzędzie do analizy kryminalnej (choćby darmowe Autopsy) wykryje coś takiego. To w przypadku masowej analizy. Średnio-zaawansowana osoba zaraz rozpozna, że coś jest nie tak z plikiem.
@Taketop – mylisz się. Co najwyżej może być zaciemniony kod (code obfuscation), ale nie spotkałem się jeszcze z czymś takim. To sprawa zupełnie inna niż opisana, a nawet jakby to miało miejsce, to nieumiejętność usunięcia stopki wynika wyłącznie z nikłego doświadczenia z PHP/Wordpress – point-and-click bez zrozumienia jak to działa. Skórki czy też pluginy muszą być pisane zgodnie z wytycznymi (bo inaczej nie zadziałają), więc wszystko jest do bólu przewidywalne. Funkcje muszą mieć określone nazwy, muszą być podciągnięte pod konkretne akcje itd. A przede wszystkim warto się zastanowić czy masz prawo ją usunąć. Prawdopodobnie nie, bo w większości otwartych skórek jest do tego opcja w panelu admina, a nieotwarte, mimo publicznego kodu, rzadko zezwalają na taką zmianę :)
Witam czy ten “trik” działa tez pod Win7 64? Kiedy otwieram zdjęcie w najnowszym WinRAR to się pojawia zawartość archiwum, ale kiedy sam robię coś takiego to pojawia się komunikat “Archiwum ma niewłaściwy format lub jest uszkodzone”.